Epilepsia je 4. najčastejšie neurologické ochorenie. A trpí ňou približne 65 miliónov ľudí na celom svete.
Epilepsia je neurologické ochorenie charakterizované opakovanými záchvatmi, ktoré sú vyvolané abnormálnym signálovým výbojom v mozgovej kôre.
Epilepsia môže mať množstvo príčin napríklad: úraz hlavy, nádor, môže byť vrodená alebo môže byť príčina úplne neznáma. Môže sa vyskytnúť u hocikoho bez ohľadu na vek.
Každý človek môže dostať epileptický záchvat, čo ale hneď neznamená, že má epilepsiu. Táto choroba sa diagnostikuje ak sa u pacienta vyskytnú dva nevyprovokované záchvaty. (Neboli spôsobené napr. vytriezvovaním po alkohole alebo nízkou hladinou cukru a pod.)
Epileptické záchvaty mávajú rôznu formu. Napríklad: grand mal záchvaty – sú veľké záchvaty pri, ktorých človek stráca vedomie, má kŕče, pohryzie si jazyk alebo sa pomočí, ale sú aj nenápadné formy, ktoré sa prejavujú len chvíľkovou stratou vnímania.
Epilepsia sa dá kontrolovať liekmi, životosprávou a dodržiavaním denného režimu. Ale nedá sa nikdy vylúčiť, že sa záchvat opäť neobjaví.
Ľudia s epilepsiou zvládnu robiť to isté ako ostatní. Ale aj tak stále pretrvávajú rôzne predsudky o tejto chorobe a ľudom, ktorí ňou trpia. Zvyčajne vyplývajú z neznalosti a nepochopenia.